Priorytet procesu a wykorzystanie CPU w CLI 

Szukalem wszedzie, jestem nowym uzytkownikiem tego programu wiec prosze mi wybaczyc banalne pytanie: jak w trybie command-line (frams.exe) obnizyc uzycie procesora, innymi slowy przydala by sie opcja jakiegos opoznienia dzialającego w trakcie wykonywania programu poniewaz jak wlącze eksperyment ("go") obciazenie CPU wynosi 100 procent a chcialbym uzywac tez w tym czasie komputer do innych celow. Niestety takie obciazenie mi to uniemozliwia, wiem ze wtedy jest to najwydajniejsze, jednak niewygodne jesli sie robi cos innego a program ma chodzic tylko w tle. Ewentualnie moglbym to zrobic w task manager dając mniejszy priorytet ale moze jest jakas opcja w samym programie.

Maciej Komosinski's picture

Pod Windows zwykle robię tak, że otwieram nową konsolę z niskim priorytetem za pomocą polecenia

start /low

Wszystko co uruchamiamy w takiej konsoli "dziedziczy" niski priorytet – można w niej uruchamiać frams.exe oraz różne skrypty wsadowe które uruchamiają frams.

Za pomocą tego polecenia można też bezpośrednio uruchomić konkretny program z niskim priorytetem – polecam opis argumentów: start /?

Ja mam odwrotne pytanie: jak zwiększyć wykorzystanie zasobów przez symulację?
Mój CPU jest podczas symulacji obciążony ledwo na 12%, a najbardziej obciążony rdzeń - na 60%.
Mam wrażenie, że symulacja nie wykorzystuje w pełni CPU.

Maciej Komosinski's picture

Jeśli w trakcie symulacji dzieje się coś co spowalnia procesor (np. dużo zapisów na dysku lub operacje GUI), wtedy rdzeń może faktycznie nie być obciążony w 100%. Natomiast w typowych sytuacjach mi nie zdarzyło się widzieć do tej pory mniej niż ~100% (przy użyciu CLI albo GUI z wyłączonymi okienkami).

Co do wielu rdzeni i zrównoleglania – znalazłem odpowiedź tu: http://www.framsticks.com/node/888