In Polish: Framsticks, Sztuczna Inteligencja, Sztuczne Życie 

Dyskusje o sztucznym życiu, sztucznej inteligencji, projekcie Framsticks itp.
Jeśli znasz język angielski, zachęcamy do udziału w dyskusji na listach międzynarodowych.
Zainteresowanym polecamy portal <a href="http://www.alife.pl/" target="_blank">alife.pl</a>.

Maciej Komosinski's picture

Jak korzystać z tego forum

(in Polish only)

To forum przeznaczone jest do dyskusji o sztucznym zyciu, sztucznej inteligencji, projekcie Framsticks, itp. Forum zostalo stworzone dla osob, ktore nie znaja jezyka angielskiego.

Jedynym dozwolonym jezykiem jest POLSKI. Jesli znasz jezyk angielski, wez udzial w dyskusji na listach miedzynarodowych.

Priorytet procesu a wykorzystanie CPU w CLI

Szukalem wszedzie, jestem nowym uzytkownikiem tego programu wiec prosze mi wybaczyc banalne pytanie: jak w trybie command-line (frams.exe) obnizyc uzycie procesora, innymi slowy przydala by sie opcja jakiegos opoznienia dzialającego w trakcie wykonywania programu poniewaz jak wlącze eksperyment ("go") obciazenie CPU wynosi 100 procent a chcialbym uzywac tez w tym czasie komputer do innych celow. Niestety takie obciazenie mi to uniemozliwia, wiem ze wtedy jest to najwydajniejsze, jednak niewygodne jesli sie robi cos innego a program ma chodzic tylko w tle.

Load i Save populacji

Próbowałem zrobić własny zapis i odczyt stanu eksperymentu poprzez modyfikację „standard_loadsave.inc”, aby dotyczyło to obiektów Populations, Population i Creature – a nie GenePools, GenePool i Genotype. Było mi coś takiego potrzebne, ponieważ stosowanie pul genów i Genotype (nie będących podobiektami Creature) jest nie tylko nienaturalne (w świecie rzeczywistym genotypy są częściami istot żywych, także na etapie zarodków itp.), ale też taki schemat działania świata utrudnia swobodniejsze wyobrażanie sobie i planowanie działania światów.

Pytania nt. Framscript

  1. Jedną z cech kompilatora Framscript, która utrudnia uruchamianie programów, jest brak komunikatu błędu przy napotkaniu operatora „=” w warunku w „if”, np.
    „if (a+b=c) ...”
    Wygląda to na instrukcję bezsensowną (a przynajmniej ja się nie domyślam, co to miałoby znaczyć).
    Błąd ten jest nie tylko niebezpieczny, ale i łatwy do popełnienia, ponieważ w wielu innych językach stosuje się „=” zamiast „==”.
    Czy jest możliwość włączenia przynajmniej ostrzeżeń w kompilatorze dla takich sytuacji ?

Dodatkowe pola dla stworzeń

Miałbym pewne pytania dotyczące możliwości zapisywania dodatkowych informacji dotyczących obiektu ‘Creature’ (planuję zrobić testowy eksperyment poprzez modyfikację ‘reproduction’ (i bez używania GenePools), z ewolucją ukierunkowaną na szybkość chodzenia stworzeń).

Neurony w f1

Podczas oglądania struktury SN stworzeń w języku f1 zauważyłem, wg tego, jak strukturę SN pokazuje graficznie okienko ‘Genotype’ w programie FRAMSTICK, że "neurony" efektorów nie są neuronami, lecz w rzeczywistości parami neuronów. Skutek tego jest taki, że w f1 w neuronach "adresy względne" neuronów nie są (jak to ma być wg opisu języka f1) prawdziwymi adresami względnymi. Stałyby się nimi dopiero wtedy, gdyby każde te rzekome „neurony” efektorów rozdzielić na dwa neurony i zamienić miejscami.

Czy to program FRAMSTICK źle pokazuje graficznie strukturę SN ?

Eksperyment "Reproduction" i język genetyczny f1

W eksperymencie 'Reproduction' jest zapis stworzenia w języku ‘f1’:
ddGGGbblllfffX[0:2.420,2:-2,1 :-1][-1 :1,0:1,0:-1][-1:1](RRlllfffMMMX[|-1:-10]lllFFFMMMgggggX[|-2:-1],gggfffIXlllfffMMMsX[|6:10,3:-10](RRlllfffMMMIX[|-4:-10]lllFFFMMMIggggX[|-5:-1][Sf:1],,RRlllfffMMMIX[|-7:10]lllFFFMMMIgggX[|-8:-1][Sf:1]),RRlllfffMMMX[|-10:10]lllFFFMMMgggggX[|-11:-1.784])

ale w opisie języka ‘f1’ (w podr.Framsticks) nie ma opisu instrukcji d, G, b (są tylko: X, Rr, Qq, Cc, Ll, Ww, Ff, Aa, Ss, Mm, Ii, Ee) - czy jest gdzieś dostępny pełny opis języka ‘f1’ ?

Zatrzymywanie skryptów w języku ‘Framscript’

Czy jest jakaś metoda (jak np. jakaś specjalna instrukcja w języku ‘Framscript’), która spowodowałaby zatrzymanie się wykonywania programu eksperymentu w dowolnym miejscu (na tej instrukcji) (a nie przy użyciu czerwonego przycisku, a więc tylko chyba na początku ‘stepu’), aby użytkownik mógł wtedy oglądnąć stan programu (np. wartości zmiennych), oraz czy jest możliwość wykonywania kolejnych, tylko pojedynczych instrukcji programu w ‘Framscript’ – tak jak w zwykłych ‘debuggerach’ ?

Algorytm działania świata/eksperymentu

Czy istnieje gdzieś konkretny opis, algorytm, schemat blokowy itp. działania świata na poziomie całych stworzeń i genotypów (bez ich wnętrza - neurony i części ciała są na tym poziomie nieistotne), który wyjaśniałby m.in.:

1.
Co się kolejno dzieje ze stworzeniami (o konkretnych numerach)?, tzn. np. w różnych obiektach: w puli genów, w populacji, itp.? (Czy że populacja to ta grupa stworzeń, które jednocześnie żyją w świecie?)

2.

Konfiguracje środowiska i symulacji

Na razie staram się poznawać Framsticks i jestem dopiero w trakcie czytania jego głównego podręcznika. Opiszę może parę pewnych moich wrażeń, wyobrażeń, pomysłów, propozycji dotyczących głównych programów tego systemu.

---

Pages

Subscribe to RSS - In Polish: Framsticks, Sztuczna Inteligencja, Sztuczne Życie